عنوان خبر: سرمایه‌گذاری 500 هزار میلیارد ریالی برای مدیریت مصرف
(شاخه: عناوین کل خبر)
چهارشنبه 21 اسفند 1392 - 00:11:45

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران از وضعیت نامناسب سیستمهای بهره برداری از منابع آب در استانها انتقاد کرد.


به گزارش فابنا(پایگاه خبری آب، برق و فاضلاب ایرانجهانگیر حبیبی در نشست هم اندیشی با مدیر عامل، معاونان و مدیران شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی، سیستم های بهره برداری در استانها را ضعیف ارزیابی کرد و افزود: ظرفیت سازی های مناسب درحوزه حفاظت و بهره برداری اتفاق نیفتاده و این مربوط به ضعفی است که در گذشته وجود داشته است.

وی اظهار داشت: رویکرد جدید دولت و وزارت نیرو حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع آب و مدیریت مصرف بوده به طوری که طی سنوات گذشته بیش از 500 هزار میلیارد ریال در حوزه ساخت سدها و شبکه ها در کشور هزینه شده و این تغییر رویکرد موجب حفظ این سرمایه گذاری ها و نگهداری تاسیسات و کارایی آنها بصورت کمی و کیفی می شود.

حبیبی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون همه سازمانها از جمله محیط زیست،منابع طبیعی،جهاد کشاورزی و سایر نهادها و دستگاه های ذیربط بیشتر از قبل وارد بحث آب شده اند، اعلام کرد: باید برای اجرای طرحهایی که در حوزه آب داریم از این موقعیت بهتر و موثرتر استفاده کنیم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه عنوان کرد: فضای همکاری که در وزارت نیرو ایجاد شده باید در استان ها نیز فعال شود و کارگروه ماده 11 و شورای حفاظت از منابع آب برای طرح مسائل و اتخاذ تصمیم برای حل مشکلات باید به صورت جدی وارد عمل شود.

وی تغییر رویکرد تمام مسئولان، برگزاری جلسات تخصصی شورای عالی آب و تکلیف کردن مصوبات شورای عالی آب جهت اجرا را ظرفیت های مهم ایجاد شده در حوزه حفاظت و بهره برداری از منابع آب دانست و گفت: تعهد و بار سنگینی بر دوش این حوزه گذاشته شده و باید با ظرفیت سازی های لازم و حمایت های سایر بخش ها بتواند به این تعهدات عمل کند.

وی در پایان اهمیت آذربایجان غربی در حوزه سدها و شبکه ها و مسائل دریاچه ارومیه را در حوزه حفاظت و بهره برداری بسیار حساس و مهم دانست و ضمن تاکید بر اهمیت گروه های گشت و بازرسی در حفاظت ازمنابع آب استان از مدیران شرکت آب منطقه ای خواستار پیگیری مکاتبات درباره مسائل و مشکلات موجود در این حوزه شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: نگاه صرف توسعه ای در سال های گذشته موجب غفلت این شرکت از توجه به حوزه حفاظت و بهره برداری از منابع آب شده بطوریکه مدیریت و بهره برداری بهینه از منابع آب زیرزمینی موجود با توجه به کاهش آبهای سطحی استان امری حیاتی است.

کیومرث دانشجو افزود: نگاه جدید این شرکت حمایت کامل از سیاستهای حفاظت و بهره برداری از منابع آب بوده و تلاش خواهیم کرد که این استان را به استان پیشرو در حفاظت از منابع آب تبدیل کرده و در این راستا نباید از این حوزه غافل شده بلکه باید تمام توان خود را برای حفظ آبهای موجود در استان به عنوان ذخیره ای ارزشمند صرف کنیم./مهر
پایان پیام/
فابنا
( http://fabna.ir/newsF-949.html )